• Tüm Kategoriler
  • Türkiye'nin En Güncel Bakım Ürünleri Eczane Sitesi 0 216 368 66 03 & 0 216 368 46 95

   Obezite Ve Cilt

   Obezite ve Cilt

   Dünya nüfusu kontrol edilemez bir şekilde artarken, insanlık çok yaygın bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır: Şişmanlık ( Obezite ). WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) verilerine göre ( 2005 ), tüm dünyada yaklaşık 1,6 milyar erişkin ( 15 yaş üstü ) “ aşırı kilolu “, bunların içinden 400 milyonu ise “ obez “ sınıfına girmektedir. Katlanarak büyüyen bu sağlık sorunu, sadece gelişmiş değil, gelişmekte olan ülkelerde de kendini göstermekte; ekonomik, sosyolojik, psikolojik, tıbbi vs. bir çok boyutuyla yaşamımızı etkilemektedir. Sanayileşme, ekonomik gelişmeler, besin pazarlarının globalleşmesi, iş ve ev hayatının mekanikleşmesi, batı kökenli yüksek kalorili “ fast food “ tarzı besinlerin tüketilmesi, sorumlu etkenler olarak saptanmaktadır. Genetik faktörlerin önemini de ispatlayan bir çok çalışma mevcuttur.Ancak kısaca özetlersek, obezite, alınan enerjinin harcanan enerjiden ( bazal metabolizma, egzersiz, çalışma şartları vs. ile değişen ) fazla olması sonucu, bu fazlalığın vücudumuzda yağ şeklinde birikmesine veya depolanmasına verilen addır.

    

   Obezite veya şişmanlığı objektif bir şekilde değerlendirmek için, “ BMI “ denilen parametreden yaralanılmaktadır ( BMI: Ağırlık / (Boy)2 ):

   BMI 18,5 altında ise kişi zayıf,

   BMI 18,5-24,9 arasında ise normal,

   BMI 25-29,9 arasında ise hafif şişman,

   BMI 30 ve üzerinde ise şişman ( obez ) olarak sınıflandırılır.

    

   Kadınlarda ve erkeklerde, bazı spesifik bölgelerin daha fazla yağlanması, bölgesel şişmanlama olarak adlandırılır. Nedeni, bu bölgelerde yağ hücresi sayısı ve hücre büyüklüğünün farklı olmasıdır.Erkeklerde bölgesel yağlanma; gıdı-ense, meme

   ( pseudojinekomasti ),karın ve bel çevresi olmak üzere 4 ana bölgeyle sınırlanabilir.  Kadınlarda yağ dokusu ise daha çok odaklı bir yerleşim gösterir: karın, bel, basen, kalça, iç uyluk, dış uyluk, diz içi, üst kol. Diyet ve sporla bir miktar azalsa bile, sıklıkla tam olarak kaybolmaları mümkün değildir. Bu türden şikayeti olan kişiler sıklıkla çok kilolu değildir. Çünkü kilo arttıkça, genel olarak yağlanma başlayacağı için bölgesel fazlalıklar görünmez olur. Hastanın konturları da kaybolur. 
    

   Bölgesel olarak yağ birikimi daha çok göbek ve etrafında lokalize olanlar ( elma tipli ), kalça veya bacakları daha kilolu “ armut tipli “ olarak tanımlanan şişmanlara göre, sağlık açısından daha fazla risk altındadırlar. Obezlerde diğerlerine göre oluşma sıklığı artan hastalıklar şunlardır:

   Yağlı Karaciğer

   Hipertansiyon

   Kalp ve Damar Hastalıkları

   Tip 2 Diyabet

   Ayak Problemleri ( plantar keratoz, onikomikoz vb. )

   Fiziksel, Sosyal ve Psikolojik Problemler

   Kısırlık Problemleri

   İnme vb. Serebro Vasküler Hastalıklar

   Metabolik Sendrom

   Gebelik Komplikasyonları

   Safra Kesesi Hastalıkları

   Artroz vb. Eklem Rahatsızlıkları

   Uyku Apnesi vb. Solunumsal Hastalıklar

   Bazı Kanserler ( özellikle meme, kolon-kalın barsak, endometrium-rahim kanserleri )

    

   Obezite ve Cilt

   Şişmanlık bir takım cilt sorunlarını da beraberinde getirebilir. Cilt hassasiyeti, ısı regülasyonu, deri damarlanması üzerine negatif etkileri mevcuttur. Obezlerde sıklığı artan dermatolojik hastalıklar şunlardır :

   Achantosis nigricans ( özellikle ense, koltukaltı ve meme altı bölgelerinde kadife görünümlü renk koyulaşması ile seyreder. ) 

   Psöriasis

   Staz dermatiti ve staz ülserleri ( alt bacaklarda kronik venöz yetmezlik ile birlikte görülür ve taba-kırmızı arası renk değişikliği ile farkedilir. Elephanthiasis, ülserleşme gibi sonuçları olabilir. )

   Candida, intertrigo, tinea cruris, onikomikoz vb.mantar enfeksiyonları ( koltukaltı, kasık, meme altları gibi, obezlerde daha nemli, basınca ve sürtünmeye maruz kalan bölgelerde bu enfeksiyonların kolayca gelişmesi beklenir. )

   Bakteri enfeksiyonları ( fronküloz, folikülit, selülit, lenfanjit, nekrotizan fasiit )

   Lenfödem ( lenfatik damarların genişlemesi, dolayısıyla lenf geri dönüşünün yavaşlaması sonucu oluşur. )

   Gazlı Gangren

   Acrochordonlar ( fibroepitelyomlar, özellikle şişman kadınlarda boyun bölgesinde görülen saplı, iyi huylu, siğil benzeri oluşumlardır. )

   Planter hiperkeratoz ( fazla basınç sonucu ayak topuğu, parmak uçları, plantar arkusta odaklanan hiperkeratoz, yani bir nevi aşırı nasırlaşmadır. )

   Dekübitüs ülserleri

   Çatlaklar

   Yara iyileşmesinin yavaşlaması

    

   Tedavi

   Küçük porsiyonlu, bol öğünlü, gündüz ağırlıklı, meyve ve sebze gibi doğal ürünlerden zengin ve az kalorili bir beslenme planı

   Diyette tuz, şeker ve doymuş yağların kısıtlanması

   Bol sıvı tüketimi ( özellikle öğün öncesinde )

   Fiziksel aktivitelerin arttırılması

   Televizyon ve bilgisayar oyunları gibi pasif etkinliklerin azaltılması

   Mucize diyetlerden uzak durulması

   Selülit giderici krem vb. lokal uygulamalar

   Masaj

   Mezoterapi

   Lipoliz

   Karboksiterapi

   Liposuction vb. plastik cerrahi uygulamalar.

    

   05.04.2011

    


                                       

                                                        

   Anasayfa | İndirimli Ürünler | En Yeni Ürünler | Üyelik Sözleşmesi | Satış Sözleşmesi | Garanti ve İade | İletişim

                                           

    Her Hakkı Saklıdır © 2010-kozmetikmarketin.com

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.